زندگینامه حاج صمد قاسمپور

 

زندگینامه  حاج صمد قاسم پور  و  شعر  معروفش  :

 

((( لای لای اروند کنارینده قیزیل قانه باتانلار ))):

 

 صمد قاسم پور تیرماه سال ١٣٣٧ در یک خانواده مذهبی در منطقه ی ششگلان تبریز دیده بر جهان گشود . دوران نوجوانی و جوانی خود را در محیی مالامال از عشق و محبّت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام سپری و در اوایل نوجوانی عشق به حضرت سیدالشهداء (ع) و یارانش در دل او ریشه دوانده و زمینه ی فعلیت یافتن استعداد شاعری را که بالقوه در نهادش نهفته بود ، در ایشان فراهم ساخت .

 

ایشان دوران تحصیلی پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده ، بطوریکه در سال ۵۴ هنگام طی راه مدرسه بخاطر سرودن غزل سیاسی که به زبان ترکی (آذری) با مطلع (اویان ای آج یاتان ملّت اویان، دور خواب غفلتدن ) نوشته بود تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و پس از تفتیش بدنی و زیر و رو کردن کیف مدرسه با اخطار شدید یکی از مامورین از مخمصه رهایی یافت و ناگزیر به معدوم ساختن برخی سروده ها شده و ده ها جلد از کتب سیاسی – مذهبی خود را که همگی از کتاب های ممنوع الانتشار و جرم آور بود توسط یکی از سپاهیان دانش اقوام در یکی از روستاها مدفون نمود .

 

دوران تحصیلات دانشگاهی ایشان نیز بدلیل تقارن زمانی با شعله ور شدن آتش دفاع مقدّس که با هجمه ی ناگهانی بعثی ها به خاک کشور آغاز شده بود ، تحت الشعاع وضعیت اضظراری حاکم بر کشور قرار گرفت و با حضور وی در جبهه های نبرد در هاله ای از بلاتکلیفی و تعلیق فرور رفت تا اینکه بعد از عملیات غرور آفرین و پیچیده ی والفجر ۸ (فتح فاو) از یک فرصت کوتاه و چند روزه مرخصی استفاده کرده و پس اغز سال ها محر.ومیت از تحصیل و فاصله با محیط های درسی در کنکور شرکت و در رشته های حقوق و ادبیات فارسی پذیرفته شده و نهایتاً توام با دفاع از نوامیس کشور تا پایان نبرد و مدتی بعد از آن موفق به اتمام تحصیل فوق گردید .

 

عطش سیراب ناپذیر تعلیم و تعلّم در ایشان بحدی بود که همزمان با جنگ و تحصیل دروس کلاسیک ، دروس حوزوی را نیز بصورت حضوری و غیر حضوری تا رسائل مکاسب طی نمود .

 

ایشان بعد از دفاع مقدس مدتی با عناوین مسئول تعاون سپاه تبریز و مسئول تحقیق و بازرسی تیپ فعالیت نموده و از سال هفتاد به بعد چهار سال ریاست زندان تبریز را بعهده گرفته و سپس به توصیه ی بازرگان وارد عرصه ی انتخاباتی مجلس شده و با رای بالای مردم قدرشناس تبریز به مجلس شورای اسلامی راه یافته و سپس قریب به ۶ سال در وزارت بازرگانی به عنوان مشاور عالی وزیر خدمت نموده است .

 

همزمان با اشتغال در مدیریت تعاون سپاه تبریز ، فرماندهی قرارگاه مرکزی گردان های انصارالمجاهدین استان را نیز به عهده داشته و همچنین در زمان مشاورت وزیر بازرگانی ، با حفظ سمت مسئول اقتصادی جزیره ی ابوموسی بوده است ، باضافه اینکه در سال های واپسین ریاست زندان تبریز و مدتی پس از آن بعنوان مدیر عامل تعاونی مسکن بسیج تبریز انتخاب و در برنامه ریزی های اصولی و استحکام پایه های آن تعاونی نقش موثری ایفا نموده و سپس بدلیل ثبت نام و ورود به عرصه ی انتخابات مجلس استعفا داده است .

 

ذکر این نقطه ی باریک نیز خالی از لطف نیست اینکه در کارنامه ی سی و چندساله ی انتخابات مجلس و نمایندگان منتخب همه ادوار ازانقلاب تاکنون ، فردی را نمی توان یافت که سال ها در راس هرمی بنام زندان حضور داشته و چند ماه بعد از خاتمه خدمت در شهری مانند تبریز با پیچیدگی های خاص خود که سیاسی ترین شهر ایران اسلامی است ، وارد عرصه ی سیاسی انتخابات شده و با رای بالای مردم به عنوان نماینده ی دوم تبریز وارد مجلس بشود ، چرا که مدیریت تشکیلاتی مثل زندان به علت ساختار خاص و نوع ماموریتش ، در معرض انتقادها و نارضایتی های هزاران زندانی و غیرزندانی و منتسبین آنان و قشری از جامعه قرار داشته و همواره نگاه ها به زندان و عوامل مرتبط با آن بشدت منفی بوده است .

 

حال چگونگی احراز آرای بالای صدهزار توسط فردی از قشر ضعیف جامعه با مشخصات و مسئولیت فوق الذکر را که نه آقا بوده و نه آقازاده و نه خان و خان زاده و سرمایه دار ، به خودتان واگذار کرده و تنها به ذکر چند مورد از دهها موارد خدمات وی بسند می کنیم .

 

گشودن طناب دار از گردن دوازده نفر زندانی محکوم به قصاص که هیچ یک از آن ها قاتل ذاتی نبوده و حوادث متعدد و اتفاقات مختلف آن ها را به محکومیت سنگین اعدام سوق داده بود که همه ی آنان به اذن و فضل و عنایت خداوند تبارک و تعالی و تلاش های خارج از وظیفه ی اداری ایشان از مرگ نجات یافته و به آغوش خانواده ی خود بازگشته اند – البته برای رهایی هر کدام ساعت ها تلاش توان فرسا شده و حتی مبالغ درخواستی برخی اولیاء دم توسط ایشان از اشخاص خیّر و بازار تهیّه و پرداخت شده است .

 

انتشار هفته نامه ای بنام «آوای ندامت» توسط خودشان که تا آن زمان در هیچ کدام از ندامتگاه های کشور سابقه نداشته است و بطور بی سابقه ای از همان شماره نخست طرفدار و خواننده داشته است .

 

ساخت سالن ملاقات های حضوری که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد و تغییر سیستم چندین ساله ملاقات ها که تا آن زمان پشت نرده ای بوده و حائلی از میله های آهنی میان زندانی و خانواده قرار داشت بطوری که با تلاش های ایشان این حائل ضدعاطفی برای همیشه حذف و زندانی و خانواده پیش هم قرار گرفتند .

 

احداث اتاق عمل جراحی در کلینیک زندان و نصب پیشرفته ترین دستگاه های مربوطه ف بطوری که هر هفته چهار نفر از بیماران زندانی در آن جا تحت عمل جرّاحی قرار می گرفتند .

 

شعر ترکی ” لای لای ای جبهه لرین یورقونی ای خسته جوان لار” سروده حاج صمد قاسم پور : رزمنده جبهه های دوران دفاع مقدس است. این شعر را شهید حاج رضا داروئی آن مدّاحی کرده. برای حماسه آفرینگان لشکر 31 عاشورا شعری آشناست.

 

بهزاد پروین قدس تا ابتدای شعر را می شنود ، ادامه اشد را خودش زمزمه می کند؛ حاج صمد این شعر را در صبح بعد از عملیات والفجر 8 سرود.

از حاج صمد قاسم پور خواستیم تا از حال و هوای سرودن این شعر برایمان بگویند و ایشون چنین گفتند:

شب عملیات با بچه های غواص گردان خداحافظی کردیم. عبور از اروند در این عملیات بسیار مهم و حیاتی بود. صبح روز بعد که خط شکست ، شهید احد مقیم و شهید حاج رضا داروین به همراه من به محل رفتیم و اولین بار ما صحنه شهادت بچه های غواص را دیدیم.

حاج صمد قاسم پور که از اهالی قلم بدست جنگ بود با دیدن این صحنه ها شعر را می سراید.

پروین قدس مصرع به مصرع شعر را می خواند و می گوید این مصرع از کجا آمده است: صبح زود هوا گرفته و ابری بود. رنگین کمان طوری بر اروند افتاده بود که یک انتهایش گویی از پیکر بی سر یکی از شهدای غواص منشا می گرفت. تمام این تصاویر تاثر برانگیز و حزن آلود در شعر آمده اند. لذا تک تک تشبیهات و توصیفات برگرفته از واقعیت آن روز هستند.

 

و اما متن شعر:

 

لای لای ای جبهه لرین یورقونی ای خسته جوانلار

 

لای لای ای آخ دئمییب جان وئریب حسرتده قالانلار

 

خوش یاتین یاخشی یاتیب سیز یاخشی دونیانی آتیپ سیز

 

*****

نه گئده نلر کیمی گئتدیز

 

نه قالانلار  کیمی  قالدیز

 

گونده  مین  دفعه  قرالدیز

 

خوش یاتین یاخشی یاتیب سیز یاخشی دونیانی آتیپ سیز

 

*****

 

لای لای ای شهد شهادتدن ایچیب کامه چاتانلار

 

لای لای اروند کنارینده قیزیل  قانه  باتانلار

 

خوش یاتین یاخشی یاتیب سیز یاخشی دونیانی آتیپ سیز

 

 

 

*****

 

آنالار داغی سهندین داغی تک بیرجه داغ اولدی

 

چوخلو بللرده  بوکولدی

 

قره بیرچکلر آق اولدی

 

دووزدی سس سیز یارالاندیر

 

سوآ باتیز قانیز آخدی

 

دووزدی سیز جان وئره نی

 

قان سوورانلار هامی باخدی

 

گوی قانیز آخسادا آخساسین

 

اجنبی باخسادا باخسین

 

*****

 

نه قدر جسمده جان وار

 

نه قدر قوولدا توان وار

 

نه قدر  داماردا قان وار

 

داها چیخماز  یادیمیزدان

 

یادیمیز  دیلده قالان دی

 

*****

توضیح مهم:

 فایل صوتی این شعر با مداحی سید یوسف شبیری

دانلود با حجم   1.246مگابایت

 

فایل ویدئی این شعر با مداحی رضا داروئیان

دانلود با حجم   14.247 مگابایت

 

 

/ 1 نظر / 315 بازدید
حامد

آقا .این فایل ویدیو اصلیش نیست یا صدا گزاشت روی کلیب یا فقط صدای شهید داروییان در زمان جنگ ظبط شده